BİLİNÇLİ OLMAKTA ELBETTE YARAR VAR ANCAK BİRAZ SAKİN

Anneler çocuklarıyla nasıl ilişki kurmaları gerektiği yönünde kafalarında bazı soru işaretleri taşıyor. Kafalarında bu huzursuzluğu taşıyan annelerin yaklaşımları çekingen ve kaygılı oluyor, doğal olarak iletişim halindeyken de istemeden çocuğa bu duygu durumu yansıtarak farkında olmadan çocuğun öz güveninde bir takım sorunlara yol açabileceklerini bilmiyorlar.

Annenin çocuklarıyla kurduğu iletişim güven esaslı olduktan sonra başarısız olması çok zordur. Bu nedenle, kafamızda barındırdığımız, gelişimine daha fazla nasıl olumlu etkide bulunurum, ne yedirip içirirsem daha sağlıklı olmasını sağlarım gibi bitmek tükenmek bilmeyen sorularla kendinizi çok fazla yormayın. Elbette ki, bilinçli olmakta yarar var, bu tür bilgiler artık işimizi daha da kolaylaştırıyor, çocuklarımızı daha sağlıklı bireyler olarak yetiştirmemize imkan sağlıyor. Ancak durumu fazlasıyla abartmak, sizin kaygılı ve güvensiz yanınızı ortaya çıkaracağından hem siz hem de çocuklarınız için, faydadan çok zarar getirebilir.

Kısacası, her yazılanı uygulamaya kalkmak, her anlatılan konuda çocuğu teşvik etmeye çalışmak hem sizin için hem de çocuk için yorucu olabilir. Suyu biraz akışına bırakmakta yarar var...

 

Uzm. Klinik Psikolog
Zehra Binici Tekin

Benzer Konular