DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNU ÖNEMSEYİN


Belirtiler: DEHB olan bir çocukta tüm belirtiler aynı anda görülmeyebiliyor. Rahatsızlığın belirtilerinden dikkat alanında sorun ve hareketlilik ile dürtüselliğin olması şart değildir. Bazı çocuklarda sadece dikkat eksikliği görülürken bazı çocuklarda sadece hareketlilik ve dürtüsellik görülmekte, bazılarında ise tüm belirtiler birlikte görülmektedir. 
DEHB tanısını koyabilmek için belirtilerin birden fazla ortamda (ev, okul, iş) görülmesi, okul başarısını, sosyal ilişkileri, işlevselliği etkilemesi gerekmektedir. 
Aileleri en çok yanıltan nokta, çocuğun tüm gün internette vakit geçirirken, bilgisayarda oyun oynarken ya da televizyon izlerken, eğlenceli işler yaparken dikkat sorunu yaşamaması yani dikkatle ilgili sorunların zevk ve haz veren aktivitelerde, bol uyaran içeren etkinliklerde olmaması ancak sorumluluk gerektiren aktivitelerde görülmesi.
DEHB'de çocukluk döneminde farklı belirtiler (yerinde duramama, aşırı hareketli olma hali, çok konuşma, sabırsız davranma, bekleyememe...vb) göze çarparken, ergenlik ve yetişkinlik çağında belirtiler değişiklik göstermekte, tablo daha ciddi boyutlara taşınabilmektedir; öfke kontrol sorunları, dikkat eksikliği, aile ile çatışma, akranlar ile sorunlar gibi.
Doğru tanı ve tedavi için, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hekimi tarafından değerlendirme gerekmektedir. Erken tanı ve tedavi, çocuğun geleceği için son derece önemlidir.

Uzm. Klinik Psikolog
Zehra Binici Tekin

Benzer Konular