HAYATIMIZIN ANLAMLANDIRAN İLETİŞİM BECERİLERİMİZ

HAYATIMIZIN ANLAMLANDIRAN İLETİŞİM BECERİLERİMİZ

İletişim tanım olarak, toplumu oluşturan bireylerin farkında olarak ya da olmayarak karşılıklı bilgi, istek, duygu ve düşüncelerini paylaşma sürecidir. Aynı zamanda bilgi üretme, aktarma ve anlamlandırma süreci olarak da tanımlanabilir. İletişim sadece kelimelerin dünyasında yaşamamakta, orayla sınırlı kalmamaktadır. Duruşumuz, bakışlarımız, mimiklerimiz de birer iletişim kaynağıdırlar. Kişilerarası iletişim de işte bu noktada, beden diliyle başlar.

BAŞARILI BİR İLETİŞİM;

ü  Saygı duymaktır. Karşımızdakinin varlığını kabul etmek, önemli ve değerli olduğunu hissettirmek, onu olduğu gibi kabullenmek ve yargılamamaktır.

ü  Doğal, abartıdan uzak, olduğumuz gibi davranmaktır.

ü  Neyi, nerede, nasıl söyleyeceğini bilmektir.

ü  Olayları anlaşılır şekilde, yalın bir dille ifade edebilme yeteneğidir.

ü  Karşıdaki kişiyle göz teması kurarak konuşabilmektir.

ü  Karşıdaki kişiyi anlayabilme (empati) ve kendini anlatabilme yeteneğidir.

ü  Hayatın kendisidir.

ü  Güzel ve etkili konuşma sanatıdır.

ü  İletişim her bireyin en büyük yaşam kaynağı ve sanatıdır.

ü  İletişim güzel görebilme ve güzel düşünebilme becerisidir.

Doğru iletişim; uzlaşmayı ve sorunları tartışma ya da kavga boyutuna taşımadan çözmeyi amaçlar. İletişim kurma noktasında başarılı olanlar; aile ve arkadaş ilişkilerinde uyum ve başarıyı yakalayabileceklerinden, yaşadıkları sıkıntıları, kararsızlıkları, üzüntü veya bunalımları daha kolay atlatabilirler. İletişim sözlerle sığdırılamaz. Bakışlar, fiziksel temas, jest ve mimikler, beden dili de iletişim kaynaklarımızdandır. Her biri karşı tarafa farklı bir mesaj iletir. Bunun haricinde iletişimde başarı ya da başarısızlığı ardından getiren cümleler vardır. Bu cümleleri sen dili ve ben dili olmak üzere 2 kategoride ele almaktayız.

Uzm. Klinik Psikolog
Zehra Binici Tekin

Benzer Konular