ÖFKE NEDİR?

ÖFKENEDE, SEVİNCİNEDE, ŞİDDETİNEDE SAHİP ÇIK!!!

ÖFKE NEDİR?

Öfke; beklenmedik anda yaşanan psikolojik ve fizyolojik sonuçları olan bir duygudur. Öfke doğal ve belirli düzeye kadar normal kabul edilen bir duygudur. Davranış değil duygudur. Öfke insanı hayatta kalabilmesi için koruyan bir güçtür. Öfke ötelenemeyecek kadar önemli, reddedilemeyecek kadar büyük, bir o kadar da  güçlü ve yaşanması gereken bir duygudur. Öfkenin ifade ediliş şekli sağlıklı bir çözüme yönelik olmalı; saldırganlığa dönüşmemeli ve öfke biriktirilmemelidir. Sağlıklı ifade edilemeyen ve bastırılan öfkenin sonuçları çok pahalı olabilir.

Kişisel problemlerin, sosyal problemlerin, evlilik ve iş yaşamındaki problemlerin temelinde çözülmemiş yani birikmiş öfke gizlidir.

Öfke hem içsel, hem de dışsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öfke kontrolden çıkıp yıkıcı hale gelirse, kişisel ilişkilerde ve genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açarsa işte o zaman önlem almanın zamanı gelmiş demektir.  

Öfke yaşamak anormal bir durum değildir.  Anormal olan sağlıklı ifade edilmeyerek bastırılan ve şiddete neden olan öfke halidir. Öfke uygun ifade edildiğinde, son derece sağlıklı ve doğal bir tepkidir.

Öfke bastırıldığında kılık değiştirebilir,  yanına başka duyguları da alarak karşımıza daha güçlenmiş çıkabilir. Bastırılan öfke pasif agresif davranışlar ile kendini gösterir.  Öfke, hafif bir tepkiden hiddete kadar farklı yoğunluklarda yaşanan bir duygudur. Öfkeyi kadının ve erkeğin yaşama şekli farklıdır.

Öfkenin içine aldığı diğer duygulardan bazıları; kızgınlık,  kaygı,  sinir, kin, düşmanlık, nefret, intikam alma isteği,  sürekli eleştirme isteği aşağılamadır.

Her bireyin öfkelendiği durumlar farklıdır. Ayrıca bir birey aynı konuya bazen öfkelenirken bazen öfkelenmeyebilir.

KİŞİ ÖFKELENDİĞİNDE; gevşe-düşün-davran yöntemi uygulanmalı, öfkelendiren ortam sakinleşinceye kadar terk edilmelidir. Kişi kendisine “neye ve neden öfkelendiğini” sormalı, ayrıca öfkesinin altında yatanları fark etmeye çalışmalı, saldırgan olmayan çözüm yollarını düşünmelidir. Ayrıca kişi öfkesini analiz edebilmelidir.  Şöyle ki;

Benim için öfke ne? Beni daha çok öfkelendirenler kim-ne? Sınırlarım neler? Öfkemi nasıl ifade ediyorum? Öfkemi ifade şeklim ne kadar sağlıklı? Öfkemi kontrollü ve sağlıklı ifade etmekten beni alıkoyan ne? Yoğun öfke anında neler hissediyorum? Öfkemi nasıl daha etkili ifade edebilirim? Öfkem bana ne tür dersler verir? Öfkemin olumsuz sonuçları nelerdir? Öfkemi nasıl sağlıklı ifade edebilirim?

Uzm. Klinik Psikolog
Zehra Binici Tekin

Benzer Konular