UNUTKANLIK


Unutkanlığa yol açan bir takım rahatsızlıklar var: depresyon, tiroit ve hormonlardaki bozukluklar, vitamin eksikliği gibi...Hastalığın tanısı, daha doğrusu unutkanlığa yol açan sebepler, yukarıdakilerden biri ise, ortaya konulduktan sonra tedavisi mümkündür. Ancak unutkanlık, bunamanın (demans) da ilk belirtisidir. Orta ve ileri yaşlarda başlayan demans, zihinsel fonksiyonlarda ve günlük yaşam aktivitelerinde bozulmalar olarak kendini gösterir.

Alzheimer hastalığı demansın en belirgin nedenidir ancak bunamaya neden olabilecek çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Hastalık ilerlemeye açıktır ve gün geçtikçe belirtileri daha da yoğunlaşır. Ancak tedavi olarak demansın ilerlemesini durdurmaktan öte bir yöntem henüz bilinmemektedir.

Şu belirtilere dikkat edin:

Kişide geçmiş döneme dair hafıza daha kuvvetli olmakla birlikte, yakın zamanda gerçekleşen olayları hatırlamakta daha fazla güçlük çekme görülür.

Demans hastaları, çoğunlukla kendilerine söylenenleri anlamakta zorluk çektiği gibi, kelime dağarcığında yaşadıkları unutkanlık nedeniyle konuşmada zorluk çekerler.

Demas hastaları nedensiz yere öfkelenebilir, durduk yere ağlayabilir, şaşırtıcı biçimde saldırganlık davranışları sergileyebilir.

Her zaman kullandıkları eşyaların yerini hatırlamakta güçlük çeker, kullandığı bir eşyayı nereye koyması gerektiğini bilemez ancak bu durum kumandayı buzdolabına koymak kadar ileri boyutlara taşınabilir.

Hasta yaşadığı evde yatak odasına gitmek isterken, banyoya, gidebilir.

Bizi en çok yanıltan, basit unutkanlıklar olarak yorumladığımız bu tür unutkanlık ve yeti kayıplarını fark etmememiz ya da yaştan kaynaklanan olası şeyler olduğunu düşünerek üzerinde durmayışımızdır. Basit unutkanlıklardan doğan demansta maalesef ilerleme seyredilir ve kişi okuduğunu anlayamaz, konuşurken ne diyeceğini unutur hatta davranış bozuklukları gösterir hale gelir. Hastalığın ilk evresinde hekime başvurulması, seyrinin ilerlemesini durdurmada oldukça önemli ve hayati değer taşır.

 

Uzm. Klinik Psikolog
Zehra Binici Tekin

Benzer Konular