UYKU TERÖRÜ NEDİR


Genel olarak çocuğun uykusunun ilk iki saati içerisinde meydana gelen uyku teröründe uyandırılmaya çalışılan çocuk, ailenin konuşmalarını ve yaptıklarını algılayamaz, tepkisizdir. Aynı gece aralıklarla da gerçekleşebilen uyku teröründe, çocuk uykusundan keskin çığlıklarla uyanır, yoğun bir korku göstergesi olan ifadeyle ağlamayı sürdürür. Çocuk, sabah uyandığında gece olan biteni hatırlamayabilir.

4 -12 yaş aralığında sık olarak görülen uyku terörü ergenlik çağına dek devam edebilir. Belirtilerine bakıldığında psikolojik temelli bir rahatsızlık olduğu düşünüldüğü için ebeveynlerin desteği oldukça önemlidir.

Bu durumla karşılaşan anne - babalar ne yapmalı?

Öncelikle, çocuğa yaşamış olduğu durumla ilgili olarak kaygılandırıcı tavır takınmamakta yarar var. Bu anlamda ailenin baskısı ve zorlaması durumu daha da zora sokabilir. Çocuk, uyku terörünün etkisi ile uykusundan uyanamayabiliyor, bu tür durumlarda da soğuk kanlı olmakta yarar var. Aile daha çok çocuğun yaşadığı kaygıların giderilmesi yönünde destek vermeli (tipik kabuslar: düşme, ölme, kaçma, saldırı....). Bu tür kaygılar çoğu çocuğun uykusunda kabus olarak karşısına çıkabiliyor. Ebeveynlerin bu noktada yapması gereken, çocuğu sakinleştirmek ve yeniden rahatlamış bir şekilde uykuya dönmesini sağlamaktır. Durumu çocuktan saklamak ve geçiştirmek de yanlış bir eylemdir. Tedirginlik yaratmadan, çocuğun anlayabileceği şekilde durumu izah etmekte fayda var.

Son olarak, içinde bulunduğu durumdan bunalmış ailelerin, sorunu çözmede yeterli olamadıkları taktirde bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

 

 

Uzm. Klinik Psikolog
Zehra Binici Tekin

Benzer Konular